Trampa paziņojums par ASV izstāšanos no Parīzes klimata līguma

Aizvadītajā ceturtdienā, ASV prezidents D. Tramps ir paziņojis par izstāšanos no ANO Parīzes klimata vienošanās, kas bija viens no galvenajiem prezidenta priekšvēlēšanu solījumiem. Patlaban mēs redzam, ka tas atstājis problēmas gan iekšpolitiski, gan ārpolitiski, skaidro Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece, Rīgas Stradiņa universitātes lektora p.i Diāna Potjomkina.

Pētniece norāda, ka iekšpolitiskā līmenī pret lēmumu ir iestājusies daļa ASV prezidenta administrācijas, ieskaitot D. Trampa meitu un R. Tilersonu. Tāpat arī šādu soli neatbalsta liela daļa ASV vēlētāju ieskaitot ¼ daļu republikāņu, vienlaicīgi ir izveidotas arī neatkarīgas koalīcijas, kuras ir apņēmušās ievērot līgumā atrunātos nosacījumus.

Ārpolitiski var redzēt, ka šis solis ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem neuzticības veicināšanā starp ASV un Eiropas Savienības sabiedrotajiem un sabiedrotajiem, citviet, jo vienošanos ir atbalstījušas 195 ANO dalībvalstis, tostarp arī Latvija, norāda pētniece Diāna Potjomkina.  

Līdz ar to, ņemot vērā, ka ASV kā otrā lielākā izmešu ražotājvalsts ir atteikusies no dalības ANO Parīzes klimata līgumā, tas paver lielākas iespējas tādām valstīm kā, piemēram Ķīna, kas turpina darboties konkrētā līguma ietvaros.

Publicēts 06. jūnijs, 2017

Autors Diāna Potjomkina