InvigoratEU: Eiropas paplašināšanas un kaimiņattiecību politikas stiprināšana izturīgai Eiropai

Kopš 2024. gada 1. janvāra Latvijas Ārpolitikas institūts ir kļuvis par Eiropas Komisijas Apvāršņa granta projekta "InvigoratEU: Eiropas paplašināšanas un kaimiņattiecību politikas stiprināšana izturīgai Eiropai" dalībnieku. Galvenais jautājums, uz kuru projekts cenšas atbildēt, ir: "Kā ES var stiprināt savu paplašināšanās un kaimiņattiecību politiku, lai uzlabotu Eiropas izturību?" Lai atbildētu uz šo jautājumu, projektam ir izvirzīti trīs galvenie mērķi:

  • Pirmais mērķis ir izpētīt, KĀ REFORMĒT ES paplašināšanās stratēģiju jaunā ģeopolitiskajā posmā, KĀ REAĢĒT uz citu dalībnieku ģeopolitiskajām ambīcijām Austrumu kaimiņattiecību reģionā un Rietumbalkānos, un KĀ ATJAUNOT ES ārpolitikas instrumentus, ņemot vērā jaunu militāru draudu laikmetu (trīskāršā “R” pieeja), apvienojot ES paplašināšanās modernizācijas un ģeopolitiskās loģikas, kas sniegs jaunu informāciju – piemēram, sabiedriskās domas aptauju Ukrainā, scenāriju kopumu, ārējās ietekmes indeksu (Krievija, Ķīna, Turcija) un sociālās politikas atbilstības un kohēzijas novērtējumu.
  • Otrais mērķis ir izstrādāt ZINĀTNISKI PĀRBAUDĪTU, UZ NĀKOTNI VĒRSTU VĪZIJU par ES politisko dienaskārtību un institucionālajiem ietvariem, lai kopā ar InvigoratEU Ekspertu centru, Pilsoniskās sabiedrības (CS) tīklu, Jauniešu laboratorijām, Jauno profesionāļu darbnīcām un politiskajām debatēm spēļu formātā izstrādātu daudzdimensionālu rīku kopumu (t.i., divus īpaši izstrādātus rīkkopumus), kas rezultēsies kontekstam atbilstošos un praktiski izmantojamos politikas ieteikumos Eiropas un nacionālajiem politiskajiem dalībniekiem, īpaši Eiropas (jaunajiem) pilsoņiem.
  • Trešais mērķis ir īstenot CDE (komunikācijas, izplatīšanas un izmantošanas) stratēģiju, KAS MĒRĶĒTA UZ IETEIKUMIEM NO 1. DIENAS, lai maksimāli palielinātu mūsu zinātnisko, politisko un sabiedrisko ietekmi ES paplašināšanās un kaimiņattiecību politikas stiprināšanā, lai uzlabotu Eiropas izturību.

InvigoratEU ir apzināti izveidots kā liels konsorcijs, kas ņem vērā Eiropas daudzveidību un politiskos skatupunktus. 7 no 18 dalībniekiem ir no Gruzijas, Moldovas, Ukrainas un Rietumbalkāniem (Ziemeļmaķedonijas, Melnkalnes, Serbijas), un 9 dalībnieki nāk no projekta CS tīkla, pārstāvot visas Rietumbalkānu valstis, kā arī Gruziju, Moldovu un Ukrainu.

Projekts tiek īstenots, sadarbojoties 18 partneriem:

  1. Duisburgas-Esenes Universitāte (Koordinators)
  2. Eiropas Politikas Institūts EV (Zinātniskais vadītājs)
  3. PMC Pētniecības Centrs
  4. Kirila un Metodija Universitāte Skopjē
  5. Asociācija Obsteasca Institūts Stratēģisko Iniciatīvu Veicināšanai
  6. Podgoricas Melnkalnes Universitāte
  7. Eiropas Politikas Centrs
  8. Ukrainas Ekonomikas un Politikas Pētījumu Centrs Oleksandra Razumkova vārdā
  9. Trans-Eiropas Politikas Pētījumu Asociācija
  10. Somijas Ārpolitikas Institūts
  11. Starptautisko Attiecību Institūts
  12. Latvijas Ārpolitikas institūts
  13. Viļņas Universitāte
  14. Jagiellonu Universitāte
  15. Starptautiskās Informācijas un Dokumentācijas Centrs Barselonā
  16. Maastrichtas Universitāte
  17. Carnegie Europe Fonds
  18. Cīrihes Federālā Politehniskā Skola

Publicēts 05. septembris, 2024