LĀI ir projekta "Atceroties Nansenu" sadarbības partneris

Kopš 2021. gada janvāra Latvijas Ārpolitikas institūts ir projekta “Atceroties Nansenusadarbības partneris. Projekta mērķis ir atgādināt Eiropas pilsoņiem par norvēģa Fritjofa Nansena darbību.

Nansens bija diplomāts un politiķis, kurš ieguva Nobela miera prēmiju par ieguldījumu Pirmā pasaules kara bēgļu jautājumu risināšanā. Savu dzīvi viņš veltīja rūpēm par bēgļu jautājumiem Tautu Savienībā. Viņa darbība uzskatāma par eiropeisma un intensīva darba piemēru labākas sabiedrības vārdā. Projekts balstās uz trīs pīlāriem:

1) karagūstekņu repatriācija no 1919. līdz 1922. gadam, kā rezultātā gandrīz pusmiljons kara ieslodzīto atgriezās mājās;

2) F. Nansena darbība Tautu Savienības Augstā komisāra bēgļu jautājumos statusā;

3) F. Nansena organizētā humānā palīdzība bada laikā Krievijā, ar ko viņš palīdzēja miljoniem cilvēku, neskatoties uz Padomju varas iestāžu mēģinājumiem to ierobežot.

Tādējādi projekta mērķis ir stiprināt Eiropas pilsoņu vēlmi saglabāt un stiprināt F. Nansena aizstāvētos principus, atbalstot bēgļus un humāno palīdzību, vienlaikus radot telpu starpvalstu dialogam par F. Nansena darbību un ietekmi. Projekts izklāsta piemērus tam, kā ar vienotu, F. Nansena vadītu pieeju eiropieši spēja atrisināt bēgļu un humānās palīdzības jautājumus.

Projekts sastāv no vairākām aktivitātēm:

1) trīs foto izstādes, kas norisināsies septiņās dažādās Eiropas pilsētās un tiešsaistē. Izstādes ļaus izprast to, cik ekstrēmas bija situācijas, kurās cilvēki palīdzēja mazināt kara negatīvās sekas, tajā skaitā bēgļu jautājumus;

2) projekta aktivitātēs ietilpst cilvēku bibliotēka jeb pilsoņu, aculiecinieku stāsti;

3) vēsturisko filmu seansi. Filmas iespējams aplūkot projekta mājaslapā;

Paredzētas arī citas brīvprātīgo aktivitātes, tiešsaistes konkurss un noslēguma konference, kas norisināsies Tallinā šī gada septembrī.

Lai arī pasaule turpina mainīties, ir vērtības, kas neizzūd. “Atceroties Nansenu” ir projekts tiem, kuri vēlas pasauli mainīt uz labo pusi.

Projekta vadošais partneris ir Tallinas Tehnoloģiju universitātes Juridiskais departaments, kurā darbojas arī projekta vadītājs David Ramiro Troitiño. Projekta sadarbības partneri ir Valjadolidas, Vigo un Salamankas universitātes Spānijā, Boloņas Universitāte Itālijā, Olomoucas Palacka universitāte Čehijā, kā arī Latvijas Ārpolitikas institūts Latvijā.

Informācija par tiešsaistes konkursu, vēsturisko filmu aplūkošanu, brīvprātīgo aktivitātēm un cita veida informācija par projektu ir pieejama projekta mājas lapā.

Viss sarežģītais prasa laiku. Viss neiespējamais prasa nedaudz vairāk.

/Fridtjof Nansen/

Publicēts 11. februāris, 2021