Tiešsaistes diskusija “VAI BALTKRIEVIJA JOPROJĀM PASTĀV?”

Tā Baltkrievija, kuru mēs pazinām pēdējos trīsdesmit gadus, pēdējo trīs gadu laikā ir dramatiski mainījusies. Rietumvalstis un starptautiskajā likumā balstītās organizācijas pastāvīgi ir sankcionējušas Lukašenko režīmu gan iekšpolitisku, gan ārpolitisku iemeslu dēļ. Vardarbīga opozīcijas apspiešana, īpaši kopš 2020. gada, kā arī un nostāšanās Krieviju pusē laikā, kad tā karo Ukrainā, ir vēl vairāk izolējusi Baltkrieviju no starptautiskās sabiedrības. Turklāt Lukašenko turpina deleģēt Maskavai vairāk Baltkrievijas suverenitātes, ielaižot Baltkrievijā Krievijas militārpersonas, “Vagner” algotņu grupējumu un izvietojot tajā Krievijas kodolieročus. Tikmēr Baltkrievijas iedzīvotāji gan atrodoties valsts teritorijā, gan trimdā uzdod sev jautājumi – vai tā Baltkrievija, kuru viņi pazīst, joprojām pastāv?

Pēc notikumiem bagātā pirmā darba gada Baltkrievijas kaimiņattiecību politikas pētniecības tīkls (no angļu val. - Belarus Research Network on Neighborhood Policy)  rīko savu noslēguma pasākumu Kopenhāgenā, Dānijā 2023. gada 28. septembrī no plkst. 16.00-19.00. Seši sociālo un humanitāro zinātņu jomas zinātnieki dalīsies viedokļos par pašreizējo drošības situāciju Baltijas jūras reģionā un tās ietekmi uz Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm. Diskusijā tiks izmantotas Baltkrievijas kaimiņattiecību politikas pētniecības tīkla publikācijas, pārrunājot Baltkrievijas pagātnes, tagadnes un nākotnes attiecības ar Eiropas kaimiņvalstīm.

Diskusijā tiks izmantotas Baltkrievijas pētniecības tīkla kaimiņattiecību politikai publikācijas, pārrunājot Baltkrievijas pagātnes, tagadnes un nākotnes attiecības ar Eiropas kaimiņvalstīm. Publikācijas par velti pieejamas tīkla mājas lapā www.belarusnetwork.org. 

Diskusjas programma:

 • 16.00-16.15 Konferences atklāšana. Dānijas ārpolitikas biedrības direktore Šarlote Flindta Pedersena
 • 16.15-16.30 Latvijas Ārpolitikas institūta direktora Dr. Kārļa Bukovska uzruna
 • 16.30-16.45 Dr. Viktors Šadurskis (Victor Shadurksi), “Baltijas un Ziemeļvalstu studijas Baltkrievijā. Pagātne, tagadne un nākotne”
 • 16.45-17.00 Dr. Pāvels Tereškovičs (Pavel Tereshkovich), “Baltkrievija. Valoda, identitāte, valsts un atvadas no ilūzijām”
 • 17.00-17.15 Siarhejs Mazols (Siarhei Mazol), “Baltkrievija pret postpadomju impēriju un diktatūru: vai bija cits scenārijs posmam pēc 2020. gada?”
 • 17.15-17.30 Elizabete Vizgunova-Vikmane, “’Vagnera’’” dumpis. Ko Rīgā domā par Lukašenko PR uzvaru”
 • 17.30-17.45 Dr. Tatjana Astrovskaja (Tatsiana Astrouskaya), “Vai pasaule mūs izglābs? Politiskās opozīcijas kultūras saknes Baltkrievijā”
 • 17.45-18.00 Dr. Roza Turarbekova, “Vai Ķīna pēc 2020. gada var aizstāt ES kā Baltkrievijas ārpolitikas ‘otro pīlāru’?”

Diskusija kalpo arī kā Baltkrievijas pētniecības tīkla kaimiņattiecību politikai pirmā darbības gada noslēguma svētki. Tīkls veidots ar mērķi apkopot un veidot zināšanas, lai veicinātu diskusiju par iespējām atbalstīt Baltkrieviju tās ceļā uz demokrātiju un brīvību.

Pētniecības tīkla mērķi ir sekojoši:

 • Apkopot un veidot zināšanas par Baltkrieviju,
 • informēt reģionālās politikas veidotājus par ar Baltkrieviju saistītiem politiskiem jautājumiem,
 • iepazīstināt plašāku auditoriju ar norisēm Baltkrievijā un nodrošināt, ka Baltkrievija arī turpmāk ir reģionālās dienaskārtības temats.

Tīklojumu organizē trīs partneri no Latvijas (Latvijas Ārpolitikas institūts), Dānijas (Dānijas ārpolitikas biedrība) un Lietuvas (Baltkrievijas un reģionālo studiju centrs Eiropas Humanitārajā universitātē).

Projektu finansē Ziemeļvalstu Ministru padome.

Vairāk informācijas par projektu pieejama tīklojuma mājas lapā: belarusnetwork.org.

Diskusijas tiešsaiste būs pieejama LĀI mājas lapā www.lai.lv un pasākuma Facebook lapā.

Par pasākumu sazināties ar tīkla koordinatori Latvijā Elizabeti Vizgunovu-Vikmani : .

Publicēts 20. septembris, 2023