Donalda Trampa pirmā ārvalstu vizīte

Ir noslēgusies pirmā ASV prezidenta Donalda Trampa ārvalstu vizīte, kuras laikā prezidents viesojās gan Tuvajos Austrumos, gan Eiropā. Daudziem no mums šis brauciens paliks atmiņā ar prezidenta grūstīšanos Briselē. Tieši Melnkalnes premjerministra pagrūšana malā jaunajā NATO mītnē skaidri parāda, ka prezidenta pamatnostādnes nav mainījušās – ASV pirmajā vietā. Visa brauciena laikā D. Tramps sevi pretnostatīja bijušajam ASV prezidentam B. Obamam, ne tikai ar savu izturēšanos, bet arī atbalstot Saūda Arābiju, Izraēlu un stingri kritizējot Irānu, skaidro Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks, Rīgas Stradiņa universitātes docents Māris Andžāns. 

Pētnieks norāda, ka vizītes laikā bija skaidri redzama prezidenta vēsā nostāja pret rietumu sabiedrotajiem, ko īpaši iezīmēja NATO sabiedroto valstu līderu publiskā kaunināšana, NATO samita laikā, kurā sabiedrotajiem bija jāuzklausa kritika par nepietiekamiem aizsardzības izdevumiem. Līdzīgi arī nespēja vietoties par klimata pārmaiņu jautājumiem G7 samita laikā.

Trampa ārvalstu vizīte ir noslēgusies un prezidents ir devies atpakaļ uz mājām, kur turpināsies izmeklēšana par Krievijas iejaukšanos aizvadītā gada prezidenta vēlēšanās, tāpat arī nerimst runas par prezidenta atstādināšanu no amata norāda pētnieks Māris Andžāns.

Savukārt Latvijas lēmumu pieņēmējiem būtu ļoti svarīgi atcerēties Trampa norādi uz to, ka 2% aizsardzībai ir pats minimums, līdz ar to ir jādomā par aizsardzības izdevumu celšanu. Tāpat arī pētnieks norāda, ka ir jādomā, ko Latvija var darīt starptautiskā terorisma apkarošanā. Ja mēs vēlamies, lai ASV turpina mūs aizsargāt, tad ir jāmeklē veidi kā atbalstīt ASV nostādnes.

Video komentārs tapis LĀI un RSU kopīgā projekta “100 sekundes ārpolitikas fokusā” ietvaros.

Publicēts 29. maijs, 2017

Autors Māris Andžāns