Dzimumu līdztiesības loma pasaules politikā

Laikā, kad apsūdzības pret Hārviju Veinštīnu un #esarī sociālo mediju kampaņa pārņem starptautisko mediju vidi, apgalvojumi par fizisku un verbālu seksuālo vardarbību ir pārņēmuši pavisam citu - administratīvo un institucionālo līmenī - ES galvaspilsētās. Atskatoties uz diskusijām ap ASV prezidenta D. Trampa vēlēšanu kampaņu šajā sakarā, dzimuma un sieviešu tiesību jautājumi šķietami atkal kļuvuši par nozīmīgu tematu starptautiskajā politikā.

Eiropas Parlamentā nesen notikušās diskusijas norāda, ka atsevišķas sociālās normas, kas balstītas arī ES vērtībās - paritātē, tolerancē un vienlīdzībā - netiek piemērotas universāli. Tā, piemēram, sašutums par EP "klusuma kultūru" no vairāku deputātu puses noveda pie 26. oktobrī izdotās rezolūcijas par cīņu pret seksuālu uzmākšanos un vardarbību ES. Vienlaikus, EP deputāti turpina aicināt pieņemt pasākumus, kas ļautu pieņemt plašāku ES līmeņa satvaru - direktīvu - lai turpinātu cīņu pret seksuālu uzmākšanos. Citi ES likumdevēji aicinājuši visas ES dalībvalstis parakstīt Stambulas konvenciju, kas liktu visām dalībvalstīm veikt pasākumus, lai apkarotu vardarbību pret sievietēm. To šobrīd parakstījušas tikai 15 no 28 ES dalībvalstīm.

Gandrīz vienlaicīgi arī Lielbritānijas Aizsardzības ministrs Maikls Falons atkāpies no amata 1. novembrī, pēc viņam adresētām seksuāla rakstura apsūdzībām. To tikai papildina vairāku desmitu Toriju partijas parlamenta dalībnieku un arī ministru virzienā adresētas apsūdzības. Šobrīd tās sasniegušas premjerministri Terēzi Meju, un tiks izskatītas Ministru uzvedības kodeksa kontekstā. Taču, ņemt vērā turbulento politisko situāciju gan Lielbritānijā, gan starptautiski, nav skaidrs, cik efektīvi un laicīgi būs aizsāktā procesa rezultāti.

Tā rezultātā šķiet, ka sieviešu tiesību un dzimuma jautājumu pārskatīšana nepieciešama visos ES pārvaldības līmeņos. Arī Latvijā šī jautājuma aktualizēšana uzskatāma par svarīgu. Latvijas apņemšanās Stambulas konvenciju ratificēt 2018. gadā uzskatāma par apsveicamu, taču nepieciešama plašāka sieviešu tiesību un dzimuma jautājumu apsekošana gan administrācijas, gan sabiedriskajā līmenī.

Publicēts 10. novembris, 2017