Klajā nāk EK piedāvājums nākamajai ES daudzgadu budžeta septiņu gadu perspektīvai

2. maijā tiek publicēts jaunais Eiropas Komisijas piedāvājums nākamajai Eiropas Savienības daudzgadu budžeta septiņu gadu perspektīvai - bez Lielbritānijas kā devēja un saņēmēja. 

Pēc vairāku gadu perioda par jaunu atsākas lielākā politiskā cīņa Eiropas Savienībā. Nevienai valstij šis nav mazsvarīgi arī ne Eiropas Savienībai.

Žēl, ka Latvija 14 dalības gados ES nav sasniegusi situāciju, kurā tā būtu lielāks iemaksātājs ES budžetā nekā saņēmējs - tas būtu daudz prestižāk. 

Tomēr darbs pie Latvijas ekonomikai fundamentāli svarīgā līdzfinansējuma un ienākumu avota liks mobilizēt spēcīgākos administratīvos un politiskos resursus. Lai arī lēmumu pieņems kā parasti tikai pašā pēdējā naktī, piedāvājumi, pieprasījumi, apvainošanās publiskajā telpā būs ļoti bieži sastopama parādība no daudzu valstu un politiķu puses.

Svarīgi gan ir saprast, ka kopš iepriekšējā budžeta izstrādes mēs dzīvojam pavisam citā pasaulē - mēs dzīvojam citā Eiropas Savienībā. Ukrainas krīze, parādu krīze, migrācijas krīze ir atklājusi caurumus ne tikai ES sistēmā, bet arī nacionālo valstu sistēmās. Budžets ir līdzeklis kā šos caurumus aizlāpīt - panākt to, lai tie neplīst lielāki vai pa jaunam neirst vaļā. Tādēļ tas, kas būs labi visai ES kopā, būs labs arī Latvijai.

Publicēts 02. maijs, 2018

Autors Kārlis Bukovskis