Korejas pussalas līderu tikšanās

Šodien, 27. aprīlī norisinājās abu Korejas valstu līderu tikšanās, Ziemeļkorejas līderis Kims Čen Uns tikās ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džē Ins demilitarizētajā zonā starp abām valstīm.

Daudz tiek stāstīts, ka šī ir vēsturiska tikšanās, protams tā ir, bet ne pirmo reizi. Abu valstu līderi tikās jau trešo reizi. Pirmā reize bija 2000. gadā, otrā reize 2007. gadā. Šoreiz ir vērts atcerēties, ka iepriekšējo reizi solījumi bija ļoti līdzīgi gan par atteikšanos no kodolieročiem, gan arī par miera līguma noslēgšanu. Diemžēl, nekas tāds nenotika, Ziemeļkoreja ir turpinājusi ne tikai bruņoties, bet ir arī attīstījusi kodolieročus, kopš 2006. gada Ziemeļkoreja ir veikusi jau kopumā sešus kodolizmēģinājumus, kā arī progresējusi ar starpkontinentālo raķešu attīstību. 

Pašreizējā situācija uz Ziemeļkorejas solījumi būtu jāvērtē ļoti piesardzīgi. Ir diezgan skaidrs, ka starptautiskās sabiedrības noteiktās ekonomiskās sankcijas pagājušā gada nogalē piespiedušas Ziemeļkoreju sēsties pie sarunu galda.

Līdzīgi arī tas, ka Ziemeļkoreja nobijās no potenciālā ASV uzbrukuma, tātad no militāra risinājuma, līdz ar to izšķirošs būs ASV prezidenta D. Trampa samits, jeb tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu, kas norisināsies jau tuvākajā laikā. Tikai pēc šīs tikšanās mēs varēsim izdarīt secinājumus par Ziemeļkorejas solījumu patiesumu.

Video komentārs tapis RSU un LĀI kopīgas sadarbības rezultātā.

Publicēts 27. aprīlis, 2018

Autors Māris Andžāns