Situācija Tuvajos Austrumos ir strauji saasinājusies
Pēdējā diennaktī Tuvajos Austrumos notikusi strauja notikumu eskalācija, kas būtiski pasliktina izredzes gūt pozitīvu rezultātu Gazas miera sarunās.
30.jūlija pievakarē Izraēla veica triecienus Libānas dienvidu priekšpilsētā Beirūtā, apgalvojot, ka nogalināts "Hizbullāh" komandieris Fuads Šukrs. "Hizbullāh" šo apgalvojumu nav apstiprinājusi un situācijas apsekošana uzbrukuma vietā turpinās.
Naktī uz 31. jūliju Irānas galvaspilsētā Teherānā tika nogalināts "Hamās" politiskais līderis Ismails Hanija, kurš atradās Irānā diplomātiskā vizītē, piedaloties jaunā Irānas prezidenta Masuda Pezeškiāna inaugurācijā. Izraēla tiek turēta aizdomās, taču oficiāls apstiprinājums nav sniegts.
Pēdējo desmit mēnešu laikā Izraēla ir veikusi vairākus triecienus reģiona valstīm, tostarp Libānai, Sīrijai un Irānai, nogalinot vairāku grupējumu un Irānas Revolucionārās gvardes locekļus, kas palielina situācijas eskalācijas riskus.
Starptautiskā sabiedrība reaģē dažādi. Izraēlas amatpersonas klusē, savukārt atsevišķi (galēji labējie politiķi) to slavē. Turcija, Ķīna, Krievija un Katara slepkavību nosoda, brīdinot par reģiona destabilizācijas riskiem, kamēr ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens norāda, ka ASV nav bijusi informēta par šādiem plāniem un aicina saglabāt mieru un fokusēties uz Gazas miera sarunām.
Ismaila Hanija slepkavība var izraisīt spēcīgu atbildes reakciju no Irānas puses. Teherāna varētu veikt gan tiešus, gan, sadarbībā ar sabiedrotajiem, īpaši "Hizbullāh" un "Hamās", organizētus pasākumus, kas vēl vairāk pastiprinātu reģionālās drošības dinamiku.
Hanija nāve nopietni apdraud trauslās Gazas pamiera sarunas un iedragā dialogu starp iesaistītajām pusēm, izraisot risku, ka konflikts varētu izplatīties ārpus Gazas joslas, destabilizējot plašāku reģionu un sarežģījot starptautiskos miera centienus.
Uzbrukumi negarantē nedz Izraēlas drošību, nedz reģionāla miera panākšanu. Tā dēvētā Irānas pretestības ass, kurā ietilpst gan "Hizbullāh", gan "Huti" grupējumi, savā atbildes reakcijā Izraēlai var apvienoties. Tas varētu veicināt arī atbalsta pieaugumu kaujinieku aktivitātēs un vervēšanas kampaņās.
Pastāv iespēja, ka konflikts izvēršas plašākā mērogā, iesaistot vairākas frontes un izraisot ievērojamus upurus visās iesaistītajās pusēs. Tomēr iespējams arī scenārijs ar ierobežotu reakciju un nepārtrauktu spriedzi, kurā vardarbība turpinātos periodiski, ar sadursmēm un mērķtiecīgiem uzbrukumiem.
Uzbrukums Beirūtai un Hanija slepkavība reģionālo ģeopolitisko krīzi reģionā pastiprina, pieprasot visaptverošu pieeju konfliktu risināšanai. Krīze var radīt ietekmi uz starptautisko tirdzniecību, naftas cenām un piegādes ķēdēm, kā arī izraisīt vēl vienu humanitāro katastrofu.
Publicēts 31. jūlijs, 2024