Kā skan mana balss Briselē?

Vienā vārdā – vareni! Tieši Latvijas Republikas de jure atzīšanas dienā, 26.janvārī, daži gados jauni 21.gadsimta latvieši godam parādīja Eiropai, ka Latvija ir paraugs pilsoņu līdzdalības jautājumā.

Pavisam drīz Eiropas Savienības pilsoņiem būs iespēja iesniegt Komisijai priekšlikumus par likumdošanas ierosināšanu. No vismaz septiņām dalībvalstīm būs vajadzīgs miljons parakstu. Tos var savākt gan papīra formā, gan elektroniski. Tieši ar elektronisko parakstu vākšanu mūsu jaunieši ir pierādījuši, ka iniciatīvas var sagatavot vienkārši, lēti, ātri un efektīvi. Pateicoties manabalss.lv, tikai septiņu mēnešu laikā tika izteiktas apmēram 150 iniciatīvas,vairākas no tām panāca reālas izmaiņas Latvijas likumos.

Par šo veiksmīgo pieredzi Jānis Erts un Kristofs Blaus pastāstīja 400 citiem eiropiešiem, uzstājoties ar prezentāciju Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieka Maroša Šefčoviča sasauktajā konferencē par ES Pilsoņu iniciatīvu. Augstā amatpersona pievērsa īpašu uzmanību aktuāliem jautājumiem, uz kuriem latvieši varēja sniegt skaidras atbildes. Proti, kā notiek savstarpēja komunikācija starp valdību un pilsoņiem, un vai Eiropa ir gatava jaunām sadarbības formām? Latvija jau ir gatava šādai sadarbībai, un platforma manabalss.lv jau ir parādījusi, kā uzlabot savstarpējo komunikāciju pa spīti neuzticībai, kas sabiedrībā sastopama pret politisko eliti. Galvenais, ka process ir iesācies pašā sabiedrībā un netiek uzspiests no augšas. Ir laba ideja, gribi kaut ko mainīt – lūdzu, uz priekšu ar pilsoņu iniciatīvu.

Personīgā sarunā ar M.Ševčoviču saņēmām solījumu vismaz organizatoriski atbalstīt mūsu modeli. Turklāt izskanēja, ka vajadzīgais regulējums likumos Latvijā ir gandrīz gatavs, lai ieviestu ES regulu par Pilsoņu iniciatīvu līdz starta datumam –š.g. 1.aprīlim.

Dažai labai eirodeputātei nevajadzētu pūst pīlītes, ka šo iniciatīvu varēs izmantot, lai savāktu parakstus par oficiālās valodas statusa piešķiršanu krievu valodai ES līmenī. Šāds jautājums nav Komisijas kompetencē.

Tas, ka Latvijas modelis ir avangardā, nav mans izdomājums. To ASV prezidents Obama pateica jau pērn septembrī, uzstājoties ANO konferencē par „Atvērtu valdību”. Tātad manabalss.lv atbalsojas arī Vašingtonā. Kluss, bet liels panākums Latvijas ārpolitikā.

Un vareni izskanējis Briselē.

Publicēts 02. februāris, 2012

Autors Imants Lieģis